Έκθεση κειμηλίων "Σηματωροί Ενθύμησης 1974" στο σχολείο μας το Σάββατο 20.04.2024

Σας περιμένουμε στο Σχολείο μας το Σάββατο 20 Απριλίου, από τις 3 μέχρι τις 7 το απόγευμα, για την έκθεση κειμηλίων "Σηματωροί Ενθύμησης 1974", που διοργανώνεται στο πλαίσιο του Συνεδρίου μας.

Στις 09/04/2024 μέρα κατα την οποία διεξήχθη με επιτυχία το μαθητικό συνέδριο του Λυκείου Αγίου Γεωργίου Λακατάμειας που είχε ως τίτλο: «Στάζει μνησιπήμων πόνος: 50 χρόνια Μνήμης, Αγώνα, Ελπίδας», τελέστηκαν συνάμα και τα εγκαίνια έκθεσης στο χώρο του σχολείου με θέμα: «Σηματωροί Ενθύμησης του 1974».

Η έκθεση περιλαμβάνει αυθεντικά κειμήλια και ενθυμήματα που κουβαλούν μνήμες πριν, κατά και μετά το 1974. Συγκεκριμένα, αφορούν την περίοδο ειρήνης πριν το 1974, τα τραγικά γεγονότα της Εισβολής και την εποχή του οδυνηρού ξεριζωμού και των πρώτων δύσκολων χρόνων της προσφυγιάς. Τα εκθέματα συνελέγησαν μετά από πολύμηνη έρευνα και αναζήτηση από πρόσφυγες του 1974, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά για την εμπιστοσύνη τους και στους οποίους θα επιστραφούν με το πέρας της έκθεσης.

Να σημειωθεί ότι η έκθεση θα λειτουργεί μέχρι τις 25 Απριλίου 2024 με ξεναγήσεις για όλους τους μαθητές του σχολείου, καθώς και για όλα τα ενδιαφερόμενα σχολεία, τα οποία θα ήθελαν να την επισκεφτούν. Επίσης δίνεται η δυνατότητα να παραμείνει ανοιχτή για το κοινό το Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, από τις 15:00-19:00.

Ολόψυχες ευχαριστίες οφείλουμε σε όλους εκείνους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς που συνέβαλαν με τον τρόπο τους στην πραγματοποίηση της δράσης αυτής.

Ελάχιστο χρέος μας... η ανάδειξη της ιστορικής μνήμης.