Διεθνής Ημέρα αφιερωμένη στη Γαλλοφωνία (21.03.2024)

Η 20η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η Διεθνής Ημέρα αφιερωμένη στη Γαλλοφωνία, και ο οργανισμός της απαρτίζεται από 54 χώρες, 7 συνδεδεμένα μέλη και 27 χώρες-παρατηρητές. Τα κοινά στοιχεία των κρατών-μελών της είναι η γαλλική γλώσσα και οι αξίες που αντιπροσωπεύει, όπως είναι η πολιτιστική ποικιλομορφία, η πολυγλωσσία, η ελευθερία και ο σεβασμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Έτσι και το Λύκειό μας, την Πέμπτη 21 Μαρτίου γιόρτασε τη Γαλλοφωνία. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας έφτιαξαν εδέσματα γαλλόφωνων χωρών, έκαναν εργασίες, χόρεψαν και φωτογραφήθηκαν μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων. Να πούμε ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχία αυτής της μέρας, αφού το παζαράκι Γαλλοφωνίας με τα εδέσματα των μαθητών, έδωσε στο ταμείο Πρόνοιας του σχολείου ένα αξιόλογο ποσό!

UN GRAND MERCI À TOUS ! Vive la Francophonie !