5ος Παγκύπριος Διαγωνισμός Ρομποτικής Robotex

Robotex Cyprus 2022

Προς Διευθύνσεις όλων των Σχολείων Δημοτικής και Μέσης Εκπαίδευσης
Για δασκάλους, καθηγητές Πληροφορικής, Σχεδιασμού & Τεχνολογίας, εκπαιδευτές Μηχανικής Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και όσους εκπαιδευτικούς ασχολούνται με τη ρομποτική

5ος Παγκύπριος Διαγωνισμός Ρομποτικής Robotex

Το Cyprus Computer Society διοργανώνει τον 5ο Παγκύπριο Διαγωνισμό  Ρομποτικής Robotex που θα πραγματοποιηθεί από τις 24 μέχρι τις 26 Ιουνίου 2022 στο Αθλητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Το Robotex Cyprus 22 απευθύνεται σε μαθητές δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου, τεχνικών σχολών, φοιτητές και ενήλικες. Η συμμετοχή είναι δωρεάν και οι νικήτριες ομάδες θα μπορούν να συμμετέχουν στο Robotex International 2022 στην Εσθονία.

Οι ενδιαφερόμενες ομάδες με τη βοήθεια εκπαιδευτικού, καλούνται να δημιουργήσουν ρομπότ για να διαγωνιστούν στις 20 διαφορετικές προκλήσεις της διοργάνωσης.

Η διοργάνωση τελεί υπό την αιγίδα του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας κου Νίκου Αναστασιάδη και εγκρίθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας

Παρακαλώ δείτε περισσότερες λεπτομέρειες στην ανακοίνωση εδώ και στην επίσημη προκήρυξη που ακολουθεί.

Προκήρυξη

Νέες Προκλήσεις & Θέμα Educational Robotics

Οι διαγωνιζόμενοι μαθητές δημοτικού θα παρουσιάσουν ρομποτικές κατασκευές / projects με θέμα τη Διαχείριση Αποβλήτων, ενώ οι μαθητές Μέσης Εκπαίδευσης θα έχουν για πρώτη φορά την ευκαιρία να συμμετέχουν σε παρόμοιο διαγωνισμό με ανοικτό θέμα στον οποίο μπορούν να συνδυάσουν διάφορες ρομποτικές πλατφόρμες.

Επίσης,  προστέθηκε η πρόκληση Girls Fire Fighting που έχει στόχο την προσέλκυση περισσότερων γυναικών σε τομείς STEM και ο διαγωνισμός Self-Developed Robots για επίδοξους σχεδιαστές και κατασκευαστές ρομπότ.

Μπορείτε να δείτε όλες τις προκλήσεις στο προωθητικό έντυπο που ακολουθεί

Brochure

Πληροφορίες & Εγγραφές

Παρακαλούμε όπως μελετήσετε τόσο τη λεπτομερή προκήρυξη πιο πάνω όσο και τα έγγραφα με τους κανονισμούς ανά πρόκληση στην ιστοσελίδα εδώ.

Υπενθυμίζουμε ότι η εγγραφή γίνεται από τον προπονητή/την προπονήτρια μέσω της ιστοσελίδας https://robotex.org.cy/el Η διαδικασία των εγγραφών θα ολοκληρωθεί μέχρι την Κυριακή 29 Μαΐου 2022.

Για πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε με τη Χριστίνα Παπαμιλτιάδου στο 22340542 &  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.