• Αρχική
  • Ενημέρωση
  • Μαθητικοί Διαγωνισμοί

Ανακοίνωση έναρξης 12ου Ετήσιου Διαγωνισμού Δημιουργίας Παιγνιδιών για Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές από Μαθητές Γυμνασίων, Λυκείων και Πανεπιστημίων- Game Development Challenge «GDC/Λογιπαίγνιον 2022»

gdcchallenge

Το Κέντρο Αριστείας  CYENS, σε συνεργασία με τα Τμήματα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου και του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, υπό την αιγίδα του Υπουργού Παιδείας και Πολιτισμού, διοργανώνουν για τη σχολική/ακαδημαϊκή χρονιά 2021-2022 τον 12ο Διαγωνισμό «Game Development Challenge/ Λογιπαίγνιον 2022».

Προσκαλούμε το σχολείο σας και ειδικά τους καθηγητές Πληροφορικής, Τεχνολογίας και Γραφικών Τεχνών, να ενημερώσουν να ενθαρρύνουν τους μαθητές να δηλώσουν συμμετοχή στο διαγωνισμό.

Οι εγγραφές ξεκίνησαν και συνεχίζονται μέχρι 17 Δεκεμβρίου 2021. Περισσότερες λεπτομέρειες για το διαγωνισμό θα βρείτε στο https://gdc.cy/.

Ο διαγωνισμός έχει διοργανωθεί με μεγάλη επιτυχία για έντεκα συνεχή χρόνια και αποτίνεται σε μαθητές που φοιτούν στα Γυμνάσια, στα Λύκεια, τις Τεχνικές και Ιδιωτικές Σχολές και τα Πανεπιστήμια της Κύπρου.

Θεωρούμε ότι ο διαγωνισμός «GDC/ΛΟΓΙΠΑΙΓΝΙΟΝ» είναι ιδιαίτερα σημαντικός τόσο για τους μαθητές Μέσης και Τεχνικής Εκπαίδευσης, όσο και για τους φοιτητές των Πανεπιστημίων γιατί ενθαρρύνει την εφευρετικότητα και τη δημιουργικότητα αλλά επιπλέον καλλιεργεί τη λογική και αναλυτική σκέψη στη λύση σύνθετων προβλημάτων. Ταυτόχρονα, επιδιώκεται η ανάδειξη της εκπαιδευτικής πλευράς του θέματος με την ανάπτυξη κάποιων επιμέρους δεξιοτήτων όπως η χρήση εργαλείων δημιουργίας γραφικών και ο προγραμματισμός στα πλαίσια θεμάτων, που ενδιαφέρουν τους νέους μας. Η δημιουργία παιγνιδιών για ηλεκτρονικούς υπολογιστές συμπεριλαμβάνει τα παραπάνω καθώς και την ανάγκη για συνεργασία, επικοινωνία και συντονισμό μεταξύ των μελών της ομάδας.

Επιπλέον, το ολοένα και αυξανόμενο ενδιαφέρον που αναπτύσσεται στα θέματα επιστήμης και τεχνολογίας, γραφικών υπολογιστών, επαυξημένης και εικονικής πραγματικότητας, ρομποτικής, τεχνητής νοημοσύνης, έξυπνων συστημάτων κλπ., δημιουργούν την ανάγκη για μια τέτοια διοργάνωση. Η διοργάνωση, ως μοναδική στο είδος της στην Κύπρο, προσφέρει μια δημιουργική διέξοδο στους νέους ενδιαφερόμενους όπου θα έχουν την ευχέρεια να δοκιμάσουν τις δυνατότητες και ικανότητες τους και θα ενισχύσει τον ενθουσιασμό τους αλλά ταυτόχρονα, μπορεί να αποτελέσει το έναυσμα για άλλους να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο αντικείμενο.