Global money week 2024 - Protect your money, secure your future (27.03.2024)

Στο πλαίσιο των δράσεων που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας για την παγκόσμια ετήσια εκστρατεία Global Money Week 2024, λειτούργησε την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024, εκπαιδευτικό περίπτερο και διοργανώθηκαν εκπαιδευτικά παιχνίδια.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ελέξουν και να εμπλουτίσουν τις χρηματοοικονομικές τους γνώσεις μέσα από ένα εικονικό παιχνίδι "escape room". Επίσης, με σκοπό την επίστηση της προσοχής των μαθητών σε θέματα ηλεκτρονικής απάτης, οι μαθητές δοκίμασαν τις γνώσεις τους μέσα από σχετικό quiz για το phishing, το οποίο διατίθεται στο διαδίκτυο από το European Union Agency for Cybersecurity (ENISA).

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, δόθηκαν σελιδοδείκτες με επεξήγηση βασικών οικονομικών εννοιών, όπως είναι ο πληθωρισμός, το πραγματικό επιτόκιο και ο ανατοκισμός.