• Αρχική
  • Δράσεις
  • Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες

Επιμορφωτική διάλεξη στο σχολείο μας κεντρικό θέμα "Προκλήσεις και κίνδυνοι που ενέχουν οι επενδύσεις στα κρυπτο-περιουσιακά στοιχεία" στα πλαίσια του Global Money Week (28.03.2024)

H Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς Κύπρου (ΕΚΚ) μέσω της Λειτουργού Α κας Έλενας Καρκώτη και του οικονομολόγου και καθηγητή Οικονομικών κου Μάριου Αφαντίτη, πραγματοποίησε ακόμη μία επιμορφωτική διάλεξη σε σχολείο. Η διάλεξη, της οποίας το κεντρικό θέμα ήταν οι προκλήσεις και οι κίνδυνοι που ενέχουν οι επενδύσεις στα κρυπτο-περιουσιακά στοιχεία, απευθύνθηκε στους τελειόφοιτους μαθητές στο Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμειας οι οποίοι ανταποκρίθηκαν με αμείωτη προσοχή, μεγάλο ενδιαφέρον και πολλές ερωτήσεις.

Οι διαλέξεις στα σχολεία εντάσσονται στις δράσεις για την χρηματοοικονομική επιμόρφωση του κοινού από την ΕΚΚ με αφορμή τη συμμετοχή της στην παγκόσμια εκστρατεία Global Money Week και αποτελούν μία εξαιρετική ευκαιρία ενημέρωσης των νέων για τη σημασία του χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού ως πρώτη γραμμή άμυνας για την προστασία τους και για την προώθηση της χρηματοοικονομικής παιδείας στα σχολεία.

Διαχρονικός στόχος της ΕΚΚ είναι οι νέοι να αποκτήσουν βασικές γνώσεις και δεξιότητες στα χρηματοοικονομικά για να μπορούν να λαμβάνουν ορθές, συνετές και κατάλληλες χρηματοοικονομικές αποφάσεις.

Η ΕΚΚ ευχαριστεί θερμά τον κο Αφαντίτη για τη συνεργασία, καθώς και την καθηγήτρια Οικονομικών του Λυκείου Αγίου Γεωργίου Λακατάμιας, κα Μαρία Λοΐζου για την πρωτοβουλία της διοργάνωσης αυτής της διάλεξης.

The Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC) held yet another educational lecture in a school, this time addressed to the final year students of the Lyceum Ayios Georgios Lakatamias. The lecture was given by CySEC Officer A, Ms. Elena Karkoti and the economist and professor of Economics, Mr. Marios Afantitis, who focused on the challenges and risks involved in investing in crypto-assets. The students responded with undiminished attention and profound interest, and posed many questions.

The lecture was part of the financial literacy actions by CySEC on the occasion of its participation in the international campaign #GlobalMoneyWeek2024. It also served as another excellent opportunity to inform young people about the importance of financial literacy for their protection and long-term financial wellbeing, through the enhanced ability to make sound and prudent financial decisions.

CySEC warmly thanks Mr. Afantitis for this very fruitful cooperation, as well as the Economics professor of the Lyceum of Ayios Georgios Lakatamias, Mrs. Maria Loizou , for taking the initiative to organise this lecture.