Δραστηριότητες για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας της Σταθεράς του π (14.03.2024)

Στις 13 και 14 Μαρτίου διοργανώθηκαν από την ομάδα Μαθηματικών του σχολείου μας δραστηριότητες για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας της Σταθεράς του π. Στις 13 Μαρτίου η καθηγήτρια Στατιστικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Δρ Χαριτίνη Τσαγκάρη, φιλοξενήθηκε στο Λύκειό μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν την ενδιαφέρουσα διάλεξη με θέμα «Στατιστική και Τέχνη» και συζήτησαν με τη Δρα Τσαγκάρη βασικές αρχές δειγματοληψίας και κατασκευής ερωτηματολογίου – έννοιες πρωτόγνωρες για τα παιδιά αλλά άκρως ενδιαφέρουσες. Ευχαριστούμε θερμά τη Δρα Τσαγκάρη!

Την 14η Μαρτίου μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν ενεργά και με περίσσιο ενθουσιασμό σε διαγωνισμό επίλυσης γρίφων. Έγινε επίδειξη μέσω διάφορων λογισμικών κατασκευής στερεών σχημάτων επίπεδων χωρίων εκ περιστροφής και χρήση 3D εκτυπωτή. Επίσης, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δεξιότητές τους στο σκάκι, το tangram και διάφορα άλλα επιτραπέζια. Ήταν μια όμορφη και ξεχωριστή μέρα για το σχολείο μας! Η ομάδα των Μαθηματικών υπόσχεται ότι έπονται και άλλες παρόμοιες δράσεις.