Εκδήλωση με την ευκαιρία της Παγκόσμιας ημέρας για τη Γυναίκα - Παρασκευή, 8 Μαρτίου 2024

Με την ευκαιρία της Παγκόσμιας ημέρας για τη Γυναίκα, φιλοξενήσαμε στο Σχολείο μας δυο σημαντικές Κύπριες λογοτέχνιδες, την κ. Ευφροσύνη Μαντά-Λαζάρου και την κ. Κωνσταντία Σωτηρίου. Τα παιδιά του τμήματος Γ11 παρουσίασαν στοιχεία για τη ζωή και το έργο των δύο συγγραφέων, και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση γύρω από δύο συγκεκριμένα έργα των φιλοξενουμένων, τις νουβέλες «Τα κόκκινα ελάφια» και «Φωνές από Χώμα». Μέσα από την ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα συζήτηση διαφάνηκε πως η λογοτεχνία μπορεί να γεμίσει το κενό (των ιστορικών αφηγημάτων) με τις φωνές των γυναικών που απαξιώθηκαν, εξαναγκάσθηκαν, καταπιέσθηκαν, δολοφονήθηκαν, γιατί ακριβώς ήταν γυναίκες.
Ευχαριστούμε θερμά τις δύο συγγραφείς που μοιράστηκαν μαζί μας τις σκέψεις, την έμπνευση και τη διαδικασία της συγγραφής των έργων τους και τα παιδιά του Γ11 και Γ24 που συμμετείχαν στη συζήτηση. Παράλληλα, κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων, το ΚΜΣ διέθεσε προς πώληση λουλούδια με σκοπό τα έσοδα να δοθούν στην Επιτροπή Πρόνοιας του Σχολείου μας.